Leśna Pętla Przygód i Tajemnic
Projekt przewiduje utworzenie ścieżki przyrodniczo- edukacyjnej po najciekawszych miejscach wskazanego terenu wraz z elementami małej architektury. W ramach projektu przewiduje się także odtworzenie jednego ze słowiańskich grodów oraz udostępnienie poniemieckich bunkrów.
„Leśna pętla” ma charakter edukacyjno – przyrodniczy, oprowadza spacerowiczów po ciekawych zakątkach zwracając ich uwagę na przyrodę i historyczne budowle. Trasa łączy istniejące przedepty w uporządkowany ciąg spacerowy, kanalizując ruch turystyczny. Przebieg ścieżki definiują palisady dostosowane do warunków terenowych. Ustalona ścieżka ograniczy ingerencję w inne części lasu.
Na terenie opracowania wyznaczona została ścieżka łącząca punkty charakterystyczne: wały ziemne i „siodła” między wałami, nasłonecznione polanki porośnięte mchem, punkty widokowe, schrony amunicyjne z czasów II wojny światowej (tzw. bunkry) i dwa stanowiska archeologiczne. Ścieżka zamyka się tworząc pętlę, która w czterech miejscach przecina się z istniejącymi, uczęszczanymi szlakami pieszymi, rowerowymi i nordic-walking. W tych punktach zaproponowano montaż tablic z mapą i opisem atrakcji znajdujących się na nowym szlaku.
„Leśna pętla” ma charakter edukacyjno-przyrodniczy, oprowadza spacerowiczów po ciekawych zakątkach, zwracając ich uwagę na przyrodę i historyczne budowle. Trasa łączy istniejące przedepty w uporządkowany ciąg spacerowy, kanalizując ruch turystyczny. Przebieg ścieżki definiują palisady dostosowane do warunków terenowych. Ustalona ścieżka ograniczy ingerencję w inne części lasu.
Na piaszczystych skarpach powstaną palisadowe stopnie, stabilizujące grunt , ułatwiające wejście na koronę wałów. Tam, gdzie wydeptane ścieżki zanikają, powstaną dwa rzędy luźno rozstawionej palisady, lekko wystającej ponad poziom terenu. Rolę drogowskazów pełnić będą elementy małej architektury, widoczne z oddali, zachęcające do zabawy w lesie i kontynuowania spaceru. Funkcją obiektów jest zabawa i ruch na świeżym powietrzu, rozwijanie wyobraźni i poszerzanie wiedzy o świecie.
Na szlaku zaprojektowano piętnaście atrakcji w oparciu o endogeniczne, cenne przyrodniczo zasoby. Wszystkie elementy zbudowane są z naturalnych materiałów, współgrają z leśnym otoczeniem i są przyjazne środowisku. Obiekty dzielą się na dwie grupy:
– bezpośrednio wykorzystujące zastane obiekty, takie jak grodziska czy bunkry poprzez oczyszczenie i udostępnienie samego obiektu i terenu przyległego;
– nowe obiekty – rtystyczne instalacje – nawiązujące do swojego otoczenia, podkreślające jego cechy, pomagają je dostrzec, zapamiętać, takie jak, figury – rzeźby żołędzia i szyszek, brama, geometryczne formy siedzisk, podestów rozmieszczone na polanach porośniętych mchem czy pagórkach.
koncepcja – 2015
projekt – 2018
realizacja – 2019
architektura – Malwina Łazęcka-Malińska, Rafał Maliński, Zofia Sobolewska, Aleksandra Dziedzicka, Ewa Kosińska, Berenika Zimnoch
Konstrukcja – Jacek Zawadzki