Szlaki w Ustce
Zadanie polegało na zaproponowaniu przebiegu oraz zagospodarowania szlaków turystycznych w Ustce. W porozumieniu z Urzędem Miasta zaprojektowaliśmy pięć szlaków. W pierwszym etapie realizowane będą: Szlak Uroczysko, obejmujący zachodnią, bogatą krajobrazowo część Ustki, Szlak Portowy umożliwiający poznanie rzadko odwiedzanego obszaru portowo-przemysłowego, oraz Szlak Uzdrowiskowy, oferujący możliwość spaceru nadmorską promenadą. W drugim etapie planowane jest utworzenie kolejnych tras: Szlaku Dawnej Ustki i Szlaku Buczyna nad Słupią.
Przy pracy nad projektem skupiliśmy się na stworzeniu jednolitej koncepcji elementów wyposażenia, obejmującej wszystkie szlaki. Formy małej architektury są proste i eleganckie. Użycie betonu architektonicznego o jasnym odcieniu w połączeniu z intuicyjnym oznakowaniem graficznym szlaków pozwolą na zachowanie ładu przestrzennego oraz ułatwią poruszanie się po mieście.
Na projektowanym Szlaku Portowym proponujemy zastosowanie nowych form przekazu, atrakcyjnych dla dzieci i dorosłych, dostępnych także dla osób niewidomych. Przystankami szlaku będą takie obiekty jak: basen węglowy, żurawik portowy, magazyn spirytusu, kolejowa wieża ciśnień, stocznia, czerwona szopa czy latarnia morska. W przypadku Szlaku Dawnej Ustki zależało nam na jak najmniejszej ingerencji w zastaną tkankę miasta. Elementy edukacyjne będą miały formę tablic umieszczonych w posadzce. Pozwoli to na stworzenie dyskretnego oznakowania, nie konkurującego z istniejącymi tablicami i szyldami. Wieczorem tablice będą podświetlone, co pozwoli na odczytanie informacji, a jednocześnie nada otoczeniu wyjątkowy klimat.
projekt – 2019
architektura – Dariusz Małyszczuk, Zofia Sobolewska, Rafał Maliński