Zagórze w Rumii
W centralnej przestrzeni osiedla zaprojektowano sportowy park dla różnych grup wiekowych, zachęcający do przebywania na świeżym powietrzu. Jest to odpowiedź na zaobserwowaną podczas wizji lokalnej potrzebę. Przestrzeń uzupełniają przedogródki, mini place zabaw oraz modułowa architektura: ławki, miejsca do suszenia ubrań, tarasy, wiaty grillowe, której zaletą są duże możliwości modyfikacji na etapie projektu i w fazie eksploatacji oraz łatwość budowy. Ostateczne rozmieszczenie tych elementów uzgodnione będzie w ramach konsultacji społecznych, dostosowując się do indywidualnych potrzeb mieszkańców, którzy później wezmą udział w realizacji w ramach organizowanych warsztatów. Sprawi to, że w fazie eksploatacji gospodarze przestrzeni bardziej będą o nią dbać, a jednocześnie otrzymają możliwość wprowadzania modyfikacji w ramach ustalonego w projekcie porządku.
Projektowane na wzgórzu obiekty przyjęły różnorodne wieloboczne kształty, które nawiązują do geometrycznych konstrukcji wojskowych, jednocześnie wpisując się w naturalny krajobraz.
Forma wieży o wysokości 30 m podkreśla trzy najbardziej atrakcyjne widoki z wzgórza Markowca: na gdyńską stocznię, nadmorskie klify w okolicach Rewy i wzgórza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wieża charakteryzuje się prostą, lecz niebanalną konstrukcją. Dodatkową atrakcją są ścianki wspinaczkowe zlokalizowane przy trzech jej bokach. Zadaszenie tarasu widokowego wieży stanowi ciekawą, rozpoznawalną z daleka formę.
projekt – 2017
architektura – Zofia Sobolewska, Malwina Łazęcka-Malińska, Rafał Maliński
drogi – Marcin Wąchnicki
wizualizacje – Mateusz Dąbkowski